Капанска стрелба. Емирате шейх и олимпийски шампиони се бориха за Купата на Беларус

От 9 до 12 август 2007 г. в Спортния клуб в Минск се проведе Откритата спортна купа на Беларус по стрелба в капан. Спортистите се състезаваха в две „олимпийски“ дисциплини - „Скит“ и „Капан“, както и в „Компактен спорт“. Тези състезания станаха наистина уникални - няколко от най-силните стрелци в света се бориха за победата, включително олимпийски шампиони и шейх от Обединените арабски емирства - Негово Височество Саид бин Мактум Ал Мактум.
Откритата купа на Беларус се проведе в Минск за пети път. Всяка година тези състезания предизвикват все по-голям интерес сред стрелците. Тази година в състезанието взеха участие около 160 стрелци от 10 държави. За първи път в историята на Купата географията на участниците беше толкова широка. Спортисти от съседни страни идват в Беларус с удоволствие, появяват се и снайперисти от много екзотични страни. Така че кипърските стрелци често посещават тук, а миналата година представителят на ОАЕ Сейф Фетай „проправи пътя към Минск“, който успя да заеме първо място в дисциплината „Скит“ (стрелба на кръгла стойка).
Явно историята на Сейф за състезанията впечатли толкова много колегите му в отбора на Обединените арабски емирства, че тази година в състезанието пристигна цял екип от седем стрелци, начело с шейх Саид бин Мактум Ал Мактум. Между другото, шейхът е доста известен стрелец и днес заема 18-то място в световната класация на дисциплината „Скит“.

Въпреки факта, че имаше много работа за журналистите, олимпийската шампионка от Сидни 2000 Дайна Гудзинявичиуте (Литва), настоящият световен шампион Естон Андрей Инешин, шампионът на Олимпиадата през 2004 г. в Атина, руснакът Алексей Алипов и един от лидерите пристигнаха, за да участват в състезанието Руският отбор Валери Шомин, който има много реални шансове да се изкачи на подиума на Олимпиадата в Пекин, именно шейх Саид Ал Мактум се превърна в истинска находка за братството за писане и заснемане. Почти всички въпроси на традиционната пресконференция преди откриването на турнира бяха адресирани до него. Между другото, шейхът се оказа много общителен и, като отбеляза постоянна светлина на любопитство в очите на журналистите, обяви в края на пресконференцията, че е готов да отговори на всички въпроси насаме. Директната комуникация със Саид Ал Мактум продължи почти по-дълго от самата пресконференция ...
Пресата се интересуваше буквално от всичко - от менюто на госта до семейното му състояние и резултатите на стрелбището. Както се оказа, шейхът се занимава със стрелба от 1995 г., въпреки че за първи път той се хвана за оръжие в детството си: в семейството на шейха стрелбата е едно от любимите му хобита. Между другото, Саид Ал Мактум предпочита да „ловува“ повече на глинени плочи, отколкото на дивеч на живо. По отношение на атлетическите постижения той се гордее най-много с победата си на Азиатските игри 2003 г. в Индия. Тогава шейхът успя да уцели 125 цели от 125! На последните Азиатски игри през 2006 г. той зае второ място.
В Минск шейх Саид Ал Мактум, който беше обичан от публиката, се представи в дисциплината Скит. Белоруският спортист Андрей Геращенко в същата дисциплина наистина твърдеше, че е на финалите. За съжаление на Андрей не му беше достатъчно само малко - той направи само 1 пропуск повече от Роналдас Рачинскас (Литовецът игра и в Compact Sporting и Skeet) и загуби заветното шесто място за него.
Финалът се оказа повече от напрегнат - спортистите пропускаха много рядко и всяка грешка можеше да струва местата със стрели на подиума. В резултат на това руснакът Валери Шомин, пропуснал само веднъж, спечели първо място, но съдбата на втория бе решена от „престрелка“: шейхът на емирството Саид Ал Мактум срещу латвийката Борис Тимофеев. И двамата спортисти изпълниха първия подход безупречно. Но по време на втория Борис Тимофеев пропусна ... Гост от Обединените арабски емирства, който зае второ място, беше чест, сякаш е победител!

Малко по-късно се състоя церемонията по награждаването, като плавно се превърна в интервю с победители и победители. И отново шейхът беше особено популярен, който, въпреки че беше уморен, не отказа нито един журналист в разговора. Той сподели, че е много доволен от резултата от състезанието. В края на краищата, както се оказа, Саид Ал Мактум пътува за Беларус, на първо място, за да насърчи стрелбата с будка и да се опита да се състезава с най-добрите стрелци в света (обаче според нас самият шейх влиза и в тази кохорта). И се оказа, че той стана носител на награда, като почти достигна „златото“ и остави след себе си световния шампион Андрей Инешин, който зае петото място!

На раздяла шейх Саид Ал Мактум похвали нивото на организация на състезанията, проведени в Минск. Според него състезанието се проведе на „най-високо ниво“, защото в Беларус „има хора, които знаят как да организират състезанието“. Според шейха Беларус има всички шансове да получи Световното първенство през 2009 г. "Всичко, което е необходимо, е да доведете представители на Международния стрелков съюз в Спортния клуб и просто да им покажете клуба", каза Саид ал Мактум. "Би било чудесно, ако един от етапите на Световната купа се проведе в Минск", добави той.

Гледайте видеоклипа: По случаи Освобождението на Търговище в историческия музеи показват изложба на оръжия и документи (Може 2024).