Тенис шампионати в Дубай тенис 2010 г.

Текст: Анастасия Зорина Трудно е да се повярва, че историята на тенис турнира в Дубай възлиза на 28 години: 18 години в турнира за мъже и 10 години в турнира за жени. Във всеки случай и поотделно това е доста. Дубай отдавна стигна дотам, че потвърди високия си международен статус през 2009 г. със сериите ATP 500 и WTA Premier 5.

Турнирът през 2010 г. обеща да бъде интересен: Федерер, Джокович, Мъри и Южни в турнето на ATP, сестри Уилямс, Дементиева и Сафина - в WTA. Всъщност се оказа малко по-различно, донякъде неочаквано и някъде - предвидимо.

Списъкът на руснаците, обявени за турнира за жени, беше много по-дълъг от списъка на руснаците, декларирани за мъжете: Светлана Кузнецова, Елена Дементьева, Вера Звонарева, Надежда Петрова, Екатерина Макарова, Анастасия Павлюченкова, Весна Манасиева, Елена Веснина, Алиса Клейбанова, Вера Душевина, Мария Кириленко Куликова.

Той не съдържаше обявената по-рано втора по онова време ракета на света Динара Сафина, която отказа да участва в турнира поради контузия на гърба. Именно тази контузия седмица по-рано не й позволи да завърши мача от 1/8 финалите на Australian Open2010 срещу Мария Кириленко. На изхода 10 руснаци влязоха в двубоя на кортовете в Дубай.

Една от сестрите на Уилямс, Серина, не дойде в Дубай, но тя започна добре и "Уилямс" завърши втория Уилямс - Венера, която спечели миналогодишния турнир. Тази година в Дубай нямаше белгийци.

Петрова излетя от турнира в първия мач, като загуби от швейцарката Стефани Вогел с резултат 7: 6 (7: 5), 7: 6 (7: 5). Реджина Куликова, която игра с 6: 3, 6: 0 в нейна полза, отмъсти на съотборничката си от Вогеле във втория рунд.

В първия кръг Звонарева победи Веснина, а французойката Марион Бартоли изпрати Екатерина Макарова у дома в деня на Свети Валентин.

В началото на турнира Йоанина Викмейер напусна корта, който не успя да преодолее Шахар Пеер, който наскоро се завърна на корта. Между другото, израелската жена Пеър беше под строга охрана и изигра всичките си мачове на втория корт: организаторите се страхуваха да оставят момичето без надзор в спокоен Дубай. Но напрежението от арабско-израелската конфронтация не попречи на Пиър да стигне до полуфиналите, които тя загуби от Венера Уилямс.

Също в първия кръг Кириленко и Джи Джън излязоха от двубоя. Тогава след турнира в Париж се появи шампионката на Дубай 2008 г. Елена Дементиева, която експертите съвсем очакваха. Във втория кръг, поради силна болка, Елена не успя да изиграе мача срещу словачката Даниела Хантухова и беше принудена да изостави двубоя. Достигайки четвъртфиналите, На Ли участва в старта заради контузия.

В третия кръг Вера Звонарева лесно победи шестата ракета на света в два сета, сръбската тенисистка Елена Янкович, но на четвъртфинала тя загуби с 6: 1, 6: 3 от беларуската Виктория Азаренка. Светлана Кузнецова, която излезе в третия кръг при Реджина Куликова, поведе в началото с 4: 1, но в резултат загуби и отпадна от борбата за титлата шампионка на Дубай в третия сет.

Тази Куликова тази година привлече внимателно внимание. Победи първо Мария Кириленко с 6: 3, 6: 0, след което отстрани Кузнецова от пътя в третия рунд, Реджина стигна до четвъртфиналите чрез квалификация, но не успя да преодолее Агнешка Радванска, въпреки че поведе в началото на мача. Причината за загубата на Реджина на четвъртфиналите в Дубай, експерти видяха в умора и болка от контузия в гърба. Ако Куликова беше в по-добра форма, тя щеше да има всички шансове да отиде по-далеч. Във всеки случай Реджина стана един от най-ярките спортисти в турнира.

Анастасия Павлюченкова и Венера Уилямс стигнаха до четвъртфиналите в същия ден, където Уилямс победи рускинята в два сета. Също така Вера Звонарева, която загуби от Виктория Азаренко с 6: 1, 6: 3, не стигна до полуфиналите.

След като победи Агнешка Радванска на полуфиналите с леко предимство 6: 3, 6: 4, Виктория стигна до финала във Уилямс, който много хладнокръвно изпрати упорития израелец Шахар Пеер, който също приятно я изненада с играта си след почивката.

Така на финала на WTA Barclays Dubai Tennis Championship, управляващата шампионка в Дубай Венера Уилямс трябваше да защити титлата си пред един от водещите флагмани на новото поколение тенис, Виктория Азаренка, която успя да стигне до финалите много по-трудно от Уилямс, но и завърши там.

29-годишният Уилямс, посетен на турнира под третото число, се изправи срещу 20-годишния беларус, посят до четвъртия, в съботен мач, който продължи час и половина.

В напрегнат мач, който тогава Уилямсстър нарече „изключително конкурентен“, тя трябваше да се поти много, за да затвори първия мач с предимство. Във втория гейм предимството на Венера стана вече очевидно, но шестият ракет на света от Беларус се оказа тежък орех и дори успя да излезе напред с резултат 4: 3. Но за това Венера има шест титли от Големия шлем, които трябва да продължат напред: възползвайки се от десетата игра, Венера направи решителна почивка и спечели Дубай за втори път поред, повтаряйки постижението на белгиеца Джъстин Хенин, също две години подред, през 2000 г. и 2004 г., победител в шампионата в Тенис на Barclays в Дубай.

"Очаквах добра игра от нея (Азаренка), но съпротивата й ме изненада. Определено поведох във втората вноска, но тя не се отказа. Игра много добре. Радвам се, че всичко приключи", каза Венера пред пресата получи чаша под формата на традиционно арабско кафене, което се превърна в 42-и трофей в кариерата си. Освен това тя добави 350 000 долара наградни пари и 900 точки към класацията на WTA, докато Виктория получи $ 175 000 и 620 точки.

ATP World Tour / ATP 500 категория

22-27 февруари

Мъжкият турнир на ATP Barclays Dubai Tennis Championship този път се оказа много по-интересен, интензивен и непредсказуем от женския. Особено, за радост на сънародниците и безсилието на много топ играчи, сърбите се отличиха тук.

Турнирът започна и с отказа да участва в един от фаворитите - първият ракет на света, швейцарецът Роджър Федерер, който успя да хване белодробна инфекция и да остане извън състезанието за две седмици. Ставайки победител в Дубай четири пъти, Федерер този път неволно даде възможност да получи трофей на други, включително лидерите на мъжкия отбор на Русия Николай Давиденко и Михаил Южни. Проблемите със здравето попречиха участието на аржентинеца Хуан Мартин Дел Потро и американеца Анди Родик в турнира.

Нито 34-ата ракета на света испанецът Фелисиано Лопес, който загуби 128-ата позиция на австриеца Стефан Кубек, нито 16-ата ракета на света французинът Жил Саймън, който загуби от 24-годишния кипър Маркос Багдатис, който бе на 36-та линия, не можа да преодолее бариерата на първия кръг. След първия кръг руснакът Игор Куницин, който бе на 111-и ред от рейтинга, се прибра, като загуби с резултат 6: 2, 6: 3 от четвъртия ракет на света Анди Мъри от Великобритания, посят под третото число.

Хърватинът Иван Любич влезе във втория кръг, като едва не победи 130-ия ракет на чешкия чех Ян Гернов в три сета. Вторият ракет на света, сръбският тенисист Новак Джокович в първия кръг, победи испанеца Гилермо Гарсия-Лопес, който тогава беше на 47-а позиция в АТР. Също така, след напрегната борба зад борда, украинецът Сергей Стаховски, който загуби 56-ата ракета на света, на германеца Майкъл Берър 6: 4, 7: 6 (3).

Първият рекет на Русия Николай Давиденко, посят до четвъртия, не без трудности победи французинът Флорент Сера, който бе на 59-и ред от рейтинга. Причината за трудната победа беше болката в китката, която след това не позволи на 6-та ракета на света да стигне до четвъртфиналите. Нашият Михаил Южни, 15-ият ракет на света, посят под седмото число, победи словак Лукаш Лакко, 60-ият в стартовия мач, отиде при Фау във втория рунд.

Най-краткият мач на кръга беше двубоят между германеца Бьорн Фау, който зае 130-то място, и 514-ата ракета на света, гражданинът на Кувейт Мохамед Гариб. Мачът беше спрян 12 минути след началото: играч на Кувейт получи див картон от организаторите.

Вторият кръг донесе много изненади. Основният фаворит на турнира, сърбинът Новак Джокович, волно победи сънародника си Виктор Троицки, който зае 35-ата линия. Съвсем очаквано от двубоя отпадна Давиденко, който в 45-ата минута бе принуден да изостави двубоя с германеца Майкъл Бурер, на когото загуби първия гейм. Причината отново беше болка в китката. И съвсем неочаквано 39-ата ракета на света сърбинът Янко Типсаревич хвърли от турнира друг фаворит, 22-годишният британец Анди Мъри, побеждавайки го с резултат 7: 6 (3), 4: 6, 6: 4.

А именно, че Михаил Южен го чакаше на четвъртфиналите, който преди това победи германеца Бьорн Фау в близо двучасов двубой с резултат 6: 4. Отпадна и петата ракета на турнира французинът Джо-Вилфрид Цонга, който загуби от 26-ата ракета на света, от хърватия Иван Любич. Именно Любичич поднесе голяма изненада, победи Жо-Уилфред Цонг в сензационен мач.

След всички трудности Новак Джокович, Маркос Багдатис, Михаил Южни и Юрген Мелцер стигнаха до полуфиналите на Дубай. Джокович победи Багдатис в три мача с резултат 6: 7 (2), 6: 3, 6: 4, а Южни прати Мелцер у дома, побеждавайки го със 7: 5, 7: 6 (4).

2-ри и 15-ти ракет на света се срещнаха във финалния мач в събота, 27 февруари. Това беше шестата среща на тенисисти в кариерата му и втората за две седмици: на полуфиналите на турнира в Ротердам Михаил сензационно победи Новак с резултат 7: 6 (5), 7: 6 (6). Но Джокович, който призна, че не е в най-добрата форма. Той беше решен да защити миналогодишната си титла в Дубай.

Напрегнат мач, в който Михаил успешно се опита да извлече победата от сърбина, беше прекъснат във втория сет заради дъжд и изигра в неделя. Според Южни седмия гейм на решаващия сет, който той загуби, докато загуби мача за SA, завърши с резултат 7: 5, 5: 7, 6: 3, се обърна.

Седемнадесетата титла в кариерата на Джокович също беше втора поред в Дубай, като Венера Уилямс. Освен 500 точки в класификацията на рейтинга на APR, Новак получи награда от $ 383 000, а нашият Михаил Южни спечели 180 000 долара наградни пари и 300 точки в рейтинга.

Интересно е

Първият международен тенис турнир в Дубай, който сега се нарича Barclays Dubai Tennis Championship, се проведе през 1993 г. на временните кортове на Дубайския авиационен клуб. Той беше спечелен от чехът Карел Новачек, който надделя над младия Фабрис Санторо. Последната среща трябваше да бъде отложена за деня заради силни ветрове и дъждове. Един от журналистите, които отразяваха турнира през 1993 г., отбеляза точно това в заглавието "Играчи - от цял ​​свят. Времето - от Уимбълдън."

През 1996 г., само за шест месеца, в Дубайския авиационен клуб е построен нов съд, който става централен съд. Именно там се провеждат основните мачове днес.

Репутацията на турнира в Дубай, който се засилва с годините, даде възможност за първи път да се проведе състезание за жени през 2001 г. - Dubai Women Open. Докато Хуан Карлос Фереро стана девети шампион сред мъжете, лаврите на първите жени шампиони коронясаха Мартина Хигинс. През 2008 г. титулярният спонсор на турнира в Дубай беше Barclay Bank, а през 2009 г. високият международен статус на турнира беше потвърден от присвояването на световните серии ATP 500 и WTA Premier 5 към него.

Най-много от всички шампионски титли в Дубай сред мъжете са швейцарецът Роджър Федерер, който стана първият четири пъти. Също така белгиецът Джъстин Хенин, известен преди като Джъстин Хенин-Арден, печели турнира за жени четири пъти.

Руснаците станаха най-добрите в Дубай само веднъж: през 2008 г. Елена Дементьева победи друга рускиня във финалния мач - Светлана Кузнецова.

Гледайте видеоклипа: ВИДЕО: НОВО!!! Топ Преса започва да качва всички домакински мачове на ФК Банско от Б РФГ (Може 2024).